AŞK ESKİ BİR YALAN, ADEM’LE HAVVA’DAN KALAN!

AŞK ESKİ BİR YALAN, ADEM’LE HAVVA’DAN KALAN!

AŞK ESKİ BİR YALAN, ADEM’LE HAVVA’DAN KALAN!1

Ragıp Ertuğrul

Şubat 2014

Talimane Tiyatrosu bu sezon, Joe DiPietro’nun metninden Hale Tunçer’in çevirisi ve Zeynep Talu’nun şarkı sözleriyle Lerzan Pamir ve Mehmet Ergen’in yönettiği “Seni Seviyorum Mükemmelsin, Şimdi Değiş” adlı müzikal komediyi sahneliyor. DiPietro’nun 1996 yılında yazdığı eser, Off Broadway’de en uzun süre sahnelenen müzikal olma özelliğini taşıyor. Yazarın aynı zamanda Memphis adlı oyunuyla 2010 yılında Tony ödülünün sahibi olduğunu da belirtmek gerekir.

Ülkemizde sahne sanatları arasında hem üvey evlat muamelesi görmesi hem de aslına bakılırsa müzikal oyuncusu bulmanın zorluğuna yenilmesinden dolayı müzikal türü çok gelişemedi. Operet ve müzikli oyundan müzikale erişmek için epey yol katetmek gerekiyor. Ancak Mehmet Ergen, sıfırdan oluşturduğu ve gençlere kucak açan projeleri ve kurduğu tiyatrolarla hem yerel hem de uluslararası deneyiminden hareketle bu dört dörtlük müzikal komediye imza atıyor.

Müzikali konusu, kadın ve erkek arasındaki çeşitli aşk hallerini, ilişkilerdeki rol değişimlerini, arkadaşlıktan evliliğe giden veya gidemeyen yolda çiftlerin tutarsız davranışları ve bunlar gibi sözde modern dünyada yaşayan adem ve havvalarının ilkel duygu ve hareketleri üzerine kurulu. Mesaj verme kaygısı gütmeden ilişkinin tarafları arasındaki benzerliklere ve modern insanın ise benzersizliğine odaklanıyor.

Tutkulara yenik düşmeler, kıskançlıklar, muş gibi yapmalar, aldatmalar, samimiyetsizlik gibi tamamen (!) masum duygu ve davranışlar arasında ilişkileri sağlıklı yürütmeye çalışmalar... Aslında tüm bunları düşününce gülüyoruz ağlanacak halimize. Kendimizi tanımadığımız gibi bir yalanın ardına saklanıyoruz ama biz bizi biliyoruz. Bilmezden gelme, umursamama, önemsememe ruhumuzda var. lişkilerde Bile isteye dizginleri karşı tarafın eline vermiyoruz. Aşkı bir güç gösterisine dönüştürüyoruz ve arenaya çıkıyoruz. Zaten mükemmel olanı bile acizliklerimize uyumlu hale getirmeye eğiliminde değil miyiz? Durduğumuz noktadan bir adım dahi atmadan, çabalamadan, yorulmadan çevremizdekilerin değişmesini beklemek. Yani politika heryerde olduğu gibi aşkın içinde de gizlice kendini hissettiriyor.

Müzikal prodüksüyonu yaparken karşılaşılan en büyük sorun hele ki komedi ağırlıklı ise oyuncu seçimidir. Seçilen oyuncu, hem komedinin gerektirdiği sahne sıcaklığını ve dinamikliği taşıyacak hem de sesiyle ve dansıyla rejinin gerektirdiği aksiyonu eksilmeden götürecek. Talimane Tiyatrosu bu oyun için öyle bir cast oluşturmuş ki her biri kendi performanslarını başarıyla sergilemenin yanı sıra sahnedeki partnerleriyle de tam bir uyum içindeler. Adem Yılmaz, yüzünün plastikliği ve mimik zenginliğiyle sahneyi tercih ettiği takdirde komedinin parlayan yıldızı olacaktır. Mert Aydın, minimal mimikleriyle komedide jönü başarıyla oynuyor. Eser Eyüboğlu, komedideki yeteneğini sesiyle katlıyor. Begüm Günceler, Defne Koldaş Kasapoğlu ve Ezgi Erol... Üç oyuncu da fiziklerini ve seslerini birbirinden tamamiyle uzak tiplere yerleştirmede ustalar.

Oyuncuların sahneye giriş çıkışları ve açık sahneyi kullanmalarında işlevselliği ve küçük hareketleri ön plana çıkaran koreografide yönetmenlerin yanı sıra bütün çalışmalarını takdirle karşıladığımız Selçuk Borak’ın da imzasının olduğunu anlıyorum.

Eserin müzikal direktörlüğünü üstlenen Emin İnal, küçük oyunları son derece yumuşak ve etkili geçişlerle eklemlemiş. Rejideki kurgu bütünselliği müziklerde aynı şekilde sürüyor. Jimmy Roberts’ın müziklerini  piyanist Çelik Kasapoğlu büyük bir enerjiyle yorumluyor.

“Seni Seviyorum Mükemmelsin, Şimdi Değiş”in sezonun en muzip ve en eğlenceli komedisi olduğundan ve müzikal anlamda da büyük doyuma ulaştıracağından emin olabilirsiniz.

1 Bu yazı, Tiyatro… Tiyatro Dergisi’nde yayınlanmıştır.